Hayatımızın merkezi haline gelen internetin kendine özgü dilini de çözmeye başladığımız için pazaryeri sistemi nedir sorusuna ayrıntılı yanıt verilebilir.

Marketplace olarak da geçen Pazaryeri sistemi bugün e-ticaret hayatında giderek duyulmaya başlayan bir kavram haline geldi. İnternette satış yapmak isteyen siteler kendi başlarına bir firma olmak için gerekli yatırımları yapamayınca böyle bir çözüm ortaya çıktı.

Artık adeta büyük alışveriş çatısı kuruluyor ve girişimciler onun altında toplanıyor. Bu çatıdan yani esas internet sitesinden dükkan yani alt site kiralıyor ve işinizi sürdürmeye çalışıyorsunuz. Satmak istediğiniz ürün veya hizmet çeşidi fark etmiyor. Siz satıcı olarak kendi dükkanınızı dekore ediyorsunuz, yani işinizi veya ürünlerinizi fotoğraflıyorsunuz, gerekli açıklamaları yazıp fiyat belirliyorsunuz ve dükkanınızı (kendi sitenizi) alıcıların beğenisine sunuyorsunuz.

Ana çatı, gene belirtelim, yani Marketplace – Pazaryeri, e-ticaret için gerekli güveni alışveriş ortamını ve diğer yasal prosedürleri üstleniyor. Ayrıca Pazaryeri Sistemi kendi alt siteleri içinde kıyaslama yaptırabilen bir algoritmaya sahip. Böylece alıcılar en ucuz fiyatı da görebiliyor.

Rekabet ortamının oluşturduğu genel fiyatların dışına çıkamıyorsunuz. İster kendi ürünlerinizi pazarlayın, isterseniz tedarikçilerinizden elde ettiğiniz değişik malları satışa sunun, alıcılar fiyat kıyaslaması yapabiliyor.

Semt Pazarlarının “E” Hali

Sistemin gözünüzde canlanabilmesi için her yerde kurulan semt pazarlarını düşünün. Tezgahlar ve etiketler vardır. Pazarcı ister yerli üretici olarak kendi mahsülünü satar, isterse malını halden alır. Ama siz satılan her şeyi ortada görürsünüz ve etiketlere bakarak kendinize uygun olan rakamı seçersiniz.

Şimdi bütün bu alışverişi ekran başında yaptığınızı, üstelik pazarlarda satılan sebze ve meyveden farklı olarak çok değişik mal ve hizmetin alternatifler olarak önünüzde fotoğraflandığını düşünün. İşte Pazaryeri Sistemi budur.

Akla hemen gelen ödemeler nasıl oluyor sorusu da ana çatı olan sitenin uygulamaya koyduğu başka bir algoritma (yazılım) üzerinden devam etmektedir. Sistemin güvenirli hali alıcıların kredi kartı bilgilerini  rahatça internet ortamına vermesini de sağlamıştır. (Zaten bu büyük alışveriş siteleri güvenliğe ayrı bir önem verdikleri için sorun çıkma olasılığı bilinmedik küçük sitelere oranla çok daha azdır.)

Pazaryeri sistemi içinde satış kampanyalarından yararlanabiliyorsunuz yani semt pazarındaki gibi pazarlık benzeri indirimler gerçekleşiyor.

Ayrıca bu alışverişlerde kargo ücreti ödemezsiniz. Ürün değişikliği ve iadesi de koyulan sürelere uyulduğu müddetçe sorun değildir. (Pazarcılar da akşama kadar buradayım, beğenmezsen getir demiyorlar mı?)

Kısacası bu sistem semt pazarının daha büyük bir “e” halidir.

Ödeme Biçimi Hakkında

Ödeme biçimleri konusunda biraz daha ayrıntı vermek isteriz. Büyük alışveriş siteleri e-ticaret için aynı zamanda kendilerine özgü ödeme kartlarını da devreye soktu. Bu kartların isimlerini de yavaş yavaş duymaya başladık. Pazaryeri sistemi bu kart sistemlerinden biri olan “hepsipay” dan destek alıyor.

Bu ödeme biçiminde alıcı ile satıcı arasındaki anlık nakit akışı dikkatle yürütülüyor. Ayrıca hak ediş ve komisyonlar da otomatik olarak hesaplanıyor. (Evet, Pazaryeri sistemi gibi online alışveriş platformlarında sadece dükkan sahibi olarak değil, komisyoncu olarak da kazanç sağlayabilirsiniz).

Bütün bu finansal faaliyetler istendiği zaman rapor halinde önünüze de gelebilir. Hepsipay da bu ödeme sistemi için söz konusu ana firmadan bir miktar komisyon almaktadır. Görüldüğü üzere internetteki alışveriş ve kazanç sistemleri, tıpkı yüz yüze yapılan alışverişlerde olduğu gibi, zincirleme bir iş ve gelir zinciri yaratmaktadır. (İlla iki mecra arasında bir fark ararsanız sanal alışveriş ortamlarında satıcı ile alıcının işin sonunda tokalaşamadığını söyleyebiliriz. Onun yerine bir gülücük emojisi kulanılıyor.)

Hayat değişiyor, kolaylaşıyor ve bunlara alışmak gerekiyor.

E-Mağazan da Şirket Açmadan Stoksuz E-Ticaret Yapıbilmek mümkün.
Daha Detaylı Bilgi Edinmek için İletişime Geçin.