İnternet üzerinden ürün satmak isteyen işletmelerin, satışlarını kısa süre içerisinde arttırmaları için online Pazar yerinde mağaza açmaları gerekmektedir. Her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen online Pazar yeri siteleri satıcıların satışlarını oldukça arttırmaktadır.

Satıcılar daha fazla müşteri kitlesine hitap etme imkanı bulmaktadır. İnternet ortamında birçok pazaryeri bulunmakta. Bu pazaryerlerini gittigidiyor, n11, Hepsiburada şeklinde sıralamamız mümkündür. Oldukça popüler olan bu siteler günlük 3 milyonun üzerinde ziyaretçi bulundurmaktadır.

İşletme sahiplerinin bu büyük kitleye ürünlerini sorunsuz bir şekilde satabilmeleri için açmış oldukları mağazaya tek tek ürün bilgilerini girmeleri, sürekli olarak stok kontrolünü sağlamaları, rakip firmaların siparişlerini takip etmeleri ve siparişlerine kargo bilgilerini eksiksiz bir şekilde girmeleri gerekmektedir. Bütün bu doneler az miktarda ürün satmak isteyen işletmeler için bile zor ve çaba gerektiren bir işlem haline gelmektedir.

İşte tam bu aşamada Pazaryeri entegrasyonları devreye girmektedir.

Pazaryeri Entegrasyonlarının Sağladığı Avantajlar

Pazaryeri entegrasyonları ile satıcı firmalar,  tüm pazaryerlerini tek bir sistem üzerinden takibini sağlayarak, ürünlerinizi birçok platform üzerinden daha fazla kitlelere ulaştırma imkanına sahip olmaktadır. Bu şekilde ürün giriş işlemlerindeki yükü azaltıp, hata payını ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.

Aynı zamanda bu entegrasyon işlemi oldukça hızlı olacağından zaman tasarrufu da sağlamaktadır. Pazaryerlerindeki ödeme sistemini ve iade edilen ürünlerin takiplerini çok daha kolay bir şekilde yapabilir, oluşabilecek herhangi bir sorunu çok daha kısa bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi müşteri memnuniyeti açısından oldukça önem taşımaktadır.

Müşterilerin bilgileri doğrultusunda, muhasebe uygulaması sayesinde hata olmadan faturalayarak, kargo entegrasyonu yardımıyla kısa süre içerisinde gönderim işlemini oluşturmanız mümkündür. Pazaryeri entegrasyonları, tedarikçilerden sağlanan ürünleri kendi stokunuzda bulundurmaksızın kolayca satmanızı sağlamaktadır.

Pazaryeri entegrasyonu her zaman için satıcılardaki iş yükünü azaltarak, daha fazla iş yapmasına olanak sağlamaktadır. İnternet üzerinden satışlarını kısa süre içerisinde arttırmak isteyen satıcı firmalar için avantajları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Entegrasyonsuz bir şekilde işlemlerine devam eden bir e-Ticaret sitesinin iş yükü fazla ve buna rağmen kazancı az olacaktır. Aynı zamanda entegrasyon olmadığında iş yükü çok olduğu için dikkatsizlikten doğacak olan hata payı da artacaktır.

Pazaryeri entegrasyon işlemleri çok daha az operasyon maliyetleri, daha yararlı süreç analizi, verimliliğin fazla olduğu bir çalışma şekli, müşteri memnuniyetinin çok daha fazla olması, kullanıcıların mağazaya verdikleri puanlardaki artış, çok daha fazla satış, piyasaya yeni çıkan ürünlerin daha kolay bir şekilde yayılması, iş yönetiminde kolaylık ve işi takip ederken hatasız bir süreç gibi birçok avantajı bünyesinde barındırmaktadır.

Ülkemizde bulunan bazı pazaryeri entegrasyonlarını aşağıda kısaca anlatmak istiyoruz;

N11 Entegrasyonu

Entegre edilen bütün ürünler aynı saniye içerisinde n11.com da güncellenmektedir. Kargo firmalarının yapmış olduğu entegrasyon ile n11.com tarafından gelen kargo kodu otomatik bir şekilde faturada barkodlanmaktadır. N11.com üzerinden satılmış olan bir ürün hangi saatte satıldıysa, o saatte stok değişimi diğer platformlar da da güncellenmektedir.  Siparişlerden gelen müşteri bilgileri sistemde yedeklenmekte ve geçmişe dönük raporlara çok kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Gittigidiyor Entegrasyonu

Sınırsız olarak gittigidiyor üzerinden ürün yayınlanması yapılmaktadır. Bütün ürünlerin çeşitli renk, beden gibi özelliklerinin sorunsuz olarak yayınlanması sağlanmaktadır. Ürünler üzerinde otomatik olarak satıcı ve alıcı ödemeleri listelenmektedir. Gittigidiyor üzerinden ürünlere gelen müşteri sorunlarının hızlı bir şekilde entgrasyon tarafından cevaplanma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hepsiburada Entegrasyonu

Entegra’daki ürünler istediğiniz şablon üzerinden hepsiburada.com’a  gönderilmektedir. Siparişler otomatik olarak entegra’ya işlenmektedir. Müşteri bilgileri sistemde saklanarak herhangi bir sorun olduğunda çözümünde kullanılmaktadır.