Sizlere bu yazımızda son yılların yükselen trendi olan online pazaryerleri konusundaki bildiklerimizden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Online pazaryeri siteleri satıcıların herhangi bir e-Ticaret sitesi açmadan ürünlerini kolay bir şekilde pazarlayabilecekleri bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Pazaryeri siteleri sayesinde günümüzde e-Ticaret oldukça gelişmektedir. Ürünlerini satışa sunmak isteyen firmalar veya bireyler kolay bir şekilde ürünlerini sunarak istedikleri kitleye ulaşabilmektedir. Bu şekilde gelirlerini kısa süre içerisinde arttırma imkanı bulabilirler.

online pazaryerlerinin uyguladıkları gelir modelleri nelerdir?

Pazaryeri platformu sayesinde satıcı ile tüketici kolayca buluşabilmektedir. Pazaryerleri tüketici ve satıcıyı buluşturma görevinde çeşitli kazanç yöntemlerini uygulamaktadır.

1-komisyon gelir modeli

Satışlar üzerinden komisyon almak, en yaygın kazanç yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntem online pazaryeri sitelerinin kullanmakta olduğu en yaygın kazanç yöntemlerinden biridir. Satıcı firmaların, satmakta oldukları ürünün veya hizmetin fiyatlandırması üzerinden yüzde olarak pazaryeri sitelerinin belirlediği komisyon ücretidir. Bu komisyon ücretini, aylık veya yıllık biçimde sabit bir ücret olarak ödenme imkanı da satıcılara sunulmaktadır.

2-ücretli üyelik gelir modeli

Ücretli bir şekilde üyelik açarak gelir sağlamak, online pazaryerleri  kullanmakta olduğu başka bir geliş modelidir. Bu gelir modeline göre satış yapmak isteyen bireylerin platform üzerinden mağaza açmak için oluşturdukları üye kayıtları için sitenin belirlemiş olduğu ücreti ödemeleri gerekmektedir. Bu uygulama fiziksel mağazalardaki kira ödemesi ile aynıdır. Pazaryeri platformu bazı özelliklerini kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunsa bile, bütün ayrıcalıklardan yararlanarak ürünlerini en verimli şekilde satmak isteyen satıcılar için ücret talep etmektedir.

3-ücretli listeleme gelir modeli

Yaygın olarak kullanılmakta olan gelir modelleri arasında, ücretli listeleme de yer almaktadır. Ücretli listeleme gelir modelinde satıcı olan firmalar ürünlerinin pazaryerinde yer alması karşılığında belirli ücret ödemektedir. Bu gelir modeli gerçek mağazacılık sektöründe raf ücretine benzetilmektedir. Bütün bunların yanı sıra satıcıların belirli ürünleri platform üzerinde daha göz önünde bulundurmaları için sunulan ayrıcalıklar da ücretlendirilmektedir. Ürünlerin listelenmiş olduğu platformda ekstra ücret karşılığında en üstte yer alması gibi durumlar bu gelir modeline örnek verilebilmektedir.

Online pazaryerlerinin e-ticaret sektörüne katkıları nelerdir?

İnternet üzerinden yapılan satışlarda oldukça öneme sahip olan olan pazaryerleri, normal ticaret yaparak büyüyen firmalara göre çok daha hızlı büyüme sağladığı bilinmektedir. +

Amazon internet sitesi örnek verilecek olursa, henüz hizmet hayatında 23. Yılını tamamlamış olsa bile ABD’de bulunan tüm online satışlardan çok daha fazla kazandığını görmekteyiz. Bunlar haricinde eBay, Alibaba, hepsiburada, n11 gibi online pazaryeri siteleri de hızla büyümekte.

Online pazaryerlerinin avantajları nelerdir?

Günümüz şartlarında insanlar bütün ihtiyaçlarını internet üzerinden sağlamaktadır. İnternet alışverişinin bu kadar büyümesiyle birlikte çok çeşitli e-Ticaret siteleri ortaya çıkmaktadır. İnternet sitesi kurarak e-Ticaret platformu oluşturmak yerine, bazı siteler online pazaryeri imkanı sunmaktadır.

Pazaryerleri sayesinde çok daha çeşitli kitleye hitap etmek mümkündür. Çeşitli ürünleri, ihtiyaç sahibi tüketicilere ulaştırarak en çok kazancın sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Güvenli alışveriş sistemi ile birlikte hem tüketicilere hem  de satıcılara ödeme konusunda güven sağmakladır.

Online pazar yerlerine nasıl ulaşılabilir?

E-ticaret girişimine başlayan bireyler internet ortamı üzerinden pazaryerlerine kolay bir şekilde ulaşabilirler. Pazaryerine ulaştıkları zaman, orada bulunan şartları ve anlaşmaları dikkatli bir şekilde okuyarak bütün her şeyi onayladıklarını belirten bir işlem gerçekleştirirler.

Gerekli şartlar karşılıklı olarak onaylandığında atış işlemlerine başlanmaması için hiçbir neden kalmamıştır. Bireyler ürünlerini kolay bir şekilde online pazaryeri siteleri aracılığıyla satışa sunabilirler. Pazaryerinin satıcılara sağladığı bütün kolaylıklardan yararlanarak satışlarını kısa süre içerisinde arttırmaları kaçınılmazdır.

E-Magazan Eticaret Sistemimiz Yukarda Bahsettiğimiz konular dışında hem komisyon düşüklüğü hemde farklı kazanç yöntemleri ile Dünyada eşi benzeri olmayan platformdur diyebiliriz.

E-Mağazan Referanslarından Bazıları

www.aynala.com

www.alanyadangelsin.com

www.konyadangelsin.com

www.bediadan.com

www.antcarsi.com

www.devfirsatlar.com

www.populermarketim.com

 

 

 

E-Mağazan da Şirket Açmadan Stoksuz E-Ticaret Yapıbilmek mümkün.

Daha Detaylı Bilgi Edinmek için İletişime Geçin.