E-Ticaret pazaryeri modeli, internet aracılığıyla satış yapmayı sağlayan site açmak için gerekli olan maliyetleri ortadan kaldıran E-Ticaret Alt Yapı Sağlayıcısıdır.

E-Ticaret pazaryeri modeli, internet aracılığıyla satış yapmayı sağlayan platformu açmak için gerekli olan maliyetlerden kaçınmak isteyen girişimciler için oldukça faydalı bir platformlar olarak bilinen bir iş modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de internet üzerinden ticaret alanı geliştikçe, yenilikçi ve daha çok kazandıran iş modelleri ortaya çıkmaktadır. E-ticaret her geçen gün popülaritesini arttırmakla birlikte yatay e-Ticaret, dikey e-Ticaret gibi birçok seçeneği gelişmektedir.

e-ticaret’te pazar yeri modeli nedir?

Pazar yeri modeli, satıcı firmaların ürünlerini ve çeşitli hizmetlerini tüketicilere kendi mağazalarını kiralayarak sundukları sanal bir e-ticaret platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Satıcı olan girişimci birey, çeşitli açılarla çekmiş olduğu kendi ürününü tanıtıcı fotoğraflarını bütün özellikleriyle birlikte siteye ekler. Her ürün için fiyat belirleyerek, bu ürünleri alıcıların beğenisine bırakmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketiciler ise yerlerinden kalkmadan tek bir tık ile almak istedikleri kategorideki çeşitli ürünlerin kıyaslamasını yaparak, kendilerine göre fiyat performans açısından en uygun ürünü satın almaktadır. E-Ticaret’te Pazar yeri modeli hem tüketici, hem de satıcı için birçok avantaj sunmaktadır.

e-ticaret pazar yeri modelinin avantajları nelerdir?

 Pazaryerleri birçok markaya ev sahipliği yapmaktadır. Sahip oldukları markalar ile müşterilere güvenli ve kolay alışveriş imkânı sunmaktadır. Pazaryeri saplamış olduğu ödeme garantisi ile hem tüketicilerin hem de satıcıların güvenini kazanmaktadır. Bütün bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda insanların pazar yerini tercih etmesi girişimlerine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda e-Ticaret Pazar yeri modeli satıcılarına ürünlerini ulaştırabilecekleri mesafe sınırını ortadan kaldırdığı için daha farklı kitlelere ulaşma imkânı sunmakta.

Tüketiciler içinde birçok tercihi bir arada göstererek kıyaslama yapmasını ve doğru ürünü tercih etmesinin imkânı sunmaktadır.

Pazaryeri modeli ile ürün satmak isteyen bireyler, daha fazla müşteri kitlesine ulaşarak başarılarını arttırmakta. Bütün bunları yaparken web sitesi açmak ve çeşitli detaylar için harcayacağı maliyeti ödeme yükünden kurtulmaktadır. Kendine bir e-Ticaret sitesi açmış olan kullanıcılar bile zaman zaman daha çok kitleye ulaşabilmek adına pazaryeri modeline başvurmaktadır.

Markanın Güven Sunması Önemli

İnternet üzerinden alışveriş yaygın olmaya başlasa bile, tüketiciler bilinmeyen internet siteleri üzerinden kendi kişisel bilgilerini paylaşmakta çekinmektedir. Pazaryeri modeli bu konuda da avantaj sağlamakta. Güvenilirliği ve bilinirliği ile tüketiciler güvenerek kredi kartı bilgilerini paylaşıp alışverişini gönül rahatlığı ile tamamlamaktadır. Pazaryeri’nin sunduğu bir diğer avantaj ise kampanyalardır.

Tüketiciler alışveriş yaparken çeşitli indirim kodları veya markaya özgü kampanya ile alışverişini daha ekonomik hale getirebilmektedir. Tüketicilere sağladıkları iade ve ürün değişikliği imkânını da göz önünde bulundurursak, tüketiciler için internetten alışveriş yapmamak adına hiçbir sebep kalmamakta. Ürünün kusurlu çıkması durumunda, pazaryeri modeli koşulsuz iade işlemi sağlamaktadır.

E-ticaret yapan bireyler kendi web sitelerini sıfırdan kurmak isterlerse, bütün bunlar için çeşitli maliyet ve emek gerekmektedir. Bir e-ticaret sitesinin kurulması birçok detayı içerisinde bulundurmaktadır. Pazaryeri modeli bütün bu detayları hem tüketicilere hem de satıcılara kolayca sunmaktadır. Daha önceden e-Ticaret konusunda tecrübe sahibi olmayan girişimcilerin özellikle pazaryeri modelini tercih etmelerini şiddetle önerilmektedir. Oluşabilecek aksiliklerde zaman ve maliyet kaybının en aza inmesini sağlamaktadır.

Bütün bu avantajlar sayesinde satıcıların çok fazla tüketiciye ulaşarak ticaretlerini geliştirdiklerini görmekteyiz. Her geçen gün ülkemizde daha da yaygın hale gelen e-Ticaret Pazar yeri modeli gelecek yıllarda önemini çok daha fazla gösterecektir. Pazar yeri modelini tercih eden satıcılar kolay bir şekilde gelirlerini arttırmaktadır. Bu şekilde para kazanarak, kazandıkları parayla dilerlerse e-Ticaret sitesi açabilirler. Fakat birçok satıcı bunu tercih etmemektedir.