C2C tüketiciden tüketiciye gerçekleşmekte olan e-ticaret anlamını taşımaktadır. Peki bu sistem nasıl bir avantaj sağlar?

C2C kavramı ismini İngilizce açılımından almaktadır. İngilizce açılımı Consumer to Consumer olarak tanımlanmaktadır. C2C tüketicilerin çevrimiçi platformlar üzerinden birbirleri ile birlikte yapmış oldukları alışverişi temsil etmektedir. Günümüzde çeşitli çevrimiçi e-Ticaret sitesi sayesinde tüketiciler kendi ürünlerini pazarlama imkânı bulmaktadır.

Bu şekilde her tüketici aynı zamanda satıcı konumundadır. Tüketiciler arasında alışveriş gerçekleşmektedir. Bu imkânı sağlayan platformlar tüketicilerden sattıkları ürünün ücreti üzerinden komisyon talep etmektedir. Sizlere bu yazımızda C2C nedir konusunda bilgi vermek istiyoruz.

C2C Hangi Alanlarda Aktif Olarak Kullanılır?

C2C’nin kurulum amacı üzerinden değerlendirecek olursak, ürün satışı yapmak isteyen tüketiciler onlara bu imkânı sağlayan pazar yeri ile bir anlaşma gerçekleştirirler. Tüketici kendi ürünlerini satma imkânı bulurken, başa tüketicilerin yayınladığı ürünleri de GET sistemi ile satın alma imkânına sahip olmaktadır. Alışverişin gerçekleşmiş olduğu e-Ticaret sitesi tamamen bir aracı görevini üstlenmektedir.

Alınan veya satın alınan ürünler üzerinde herhangi bir işlem yapmazlar, bilgilendirme içerik girme gibi bütün sorumluluklar tüketiciye aittir. Onlara sadece ürünlerini pazarlayabilecekleri bir alan sunmaktadırlar. Geri kalan bütün işlemlerle ilgilenmemektedirler.

Tüketiciler kendi aralarında iletişime geçerek, ürün fiyatı konusunda pazarlık yapma imkânı bulmaktadır. C2C sistemi ile birlikte pek çok birey kazanç sağlamaktadır. Satış işlemini gerçekleştirmek için herhangi bir sermaye, bilgi birikimi gibi donelere ihtiyaç bulunmamaktadır.

B2c Ile C2c Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

İnsanlar arasında e-Ticaret ile ilgilenen bireylerin akıllarında C2C nedir sorusu dolaşmaktadır. Genellikle C2C ile B2C arasındaki temel farklar algılanmakta zorluk çekilmektedir.

C2C ile B2C arasındaki farkları şu şekilde açıklamamız mümkündür;

– C2C tamamen tüketiciler arasında gerçekleşmektedir. Aynı anda tedarikçiler ile tüketiciler arasında da bağ kurulmaktadır. C2C ticaret modeli sayesinde tüketiciler sanal ortamdan para kazanma imkânı yakalamaktadır.

B2C ticaret modelinde ise yalnızda tedarikçiler ile tüketiciler arasında gerçekleşmekte olan sanal ticaret sağlanmaktadır. B2C ticaret modelinde daha çok komisyon aracılığıyla gelir elde edilmektedir.

– C2C ticaret modelinde tamamen ürün sahipleri yani tüketiciler aracı konumdadır. B2C ticaret modeline maktığımız zaten site sahipleri ürünlerini tedarikçiler tarafından temin etmektedir. Kullanıcılar satın almış oldukları ürünlerin faturalarını site yönetiminden talep etmektedir.

B2B ticaret modelinde ürünler üzerinden pazarlık yapılmamaktadır. Fakat C2C ticaret modelinde tüketiciler birbirleriyle iletişime geçerek istedikleri fiyatta anlaşma yapma imkânına sahiptirler.

C2c Ticaret Modeline Sahip Olan Sitelerden Nasıl Para Kazanılır?

C2C ticaret modeline sahip olan çevrimiçi platformlardan para kazanmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. İlk önce para kazanma yöntemlerine geçmeden önce C2C nedir konusunda yeterli araştırma yapılıp tamamen algılanması gerekmektedir. Daha sonrasında para kazanma yöntemlerine geçilebilir.

Bu para kazanma yöntemlerini; sanal mağaza üyelik ücretleri, satılmış olan ürünler üzerinden alınan komisyon, doping ve reklam ücretleri olarak sıralamamız mümkün olacaktır.

C2C ticaret modelini; Kullanmış olduğumuz veya sıfır olarak hiç kullanılmamış herhangi bir eşyamızın resmini paylaşarak bütün donelerini girip satışa sunmak, evimizi veya arabamızı satmak ya da evini veya arabasını satan birinden satın almak olarak örneklendirmemiz mümkündür.

Herkes tarafından bilinen ve çok sık kullanılmakta olan C2C ticaret modeli ile çalışan e-Ticaret sitelerini e-bay, gittigidiyor.com, sahibinden.com olarak sıralayabiliriz. Son zamanlarda oldukça popüler olan C2C ticaret sistemi ile satışların gerçekleşmekte olduğu Dolap.com dur.

Dolap üzerinden ürün satarak oldukça para kazanan kullanıcılar bulunmaktadır. Kullanıcılar ürünlerini kolayca satma imkanı bulmaktadır. Ürünlerini satmak için yapmaları gereken tek şey fotoğraflarını paylaşıma sunmaktır. Kolay ara yüzü sayesinde insanlar tarafından sevilmektedir.

E-Mağazan da Şirket Açmadan Stoksuz E-Ticaret Yapıbilmek mümkün.

Daha Detaylı Bilgi Edinmek için İletişime Geçin.